שיקום כרמים וותיקים

שנים רבות של חקלאות קונבנציונלית נותנות את אותותיהן בקרקע. דשנים כימיים, כמו גם קוטלי עשביה, מפרים את האיזון הטבעי הקיים בין הצומח והחי. התוצאה היא שיבוש אשר יוצר נזק. עשבייה עמידה משתלטת ומצריכה שימוש אינטנסיבי יותר בקוטלי עשביה ומארג החיים בקרקע נפגע קשות. האדמה מאבדת את האורגניזמים החיים בה. אורגניזמים אשר מקיימים יחסי גומלין עם הצומח ואשר בלעדיהם לא תתכן צמיחה בריאה.

תופעה זו ראיתי לא אחת בכרמים מבוגרים. כמו-כן במהלך שנות עבודתי ראיתי כרמים ותיקים רבים שבהגיעם לשלב בו הם נחלשו, נעקרו במחי יד.

כאיש אדמה המחובר אליה ואל שורשיה האובדן של כרמים שהעמיקו שורש באדמה מעציב אותי כל פעם מחדש, היות ומאמין אני שניתן להחזיר את נעוריהם של הגפנים על ידי עיבוד חקלאי ידידותי לסביבה. המפתח הוא בקרקע, וכל שנתבקש הוא לאזן אותה. להחזיר לה את החיים והמגוון הביולוגי שאיבדה.

בבציר 2013 צירפנו למאגר הכרמים של היקב כרם קריניאן קטן וותיק מאד (בן 40 שנה בערך).הכרם הראה פוטנציאל מצויין אך שנים רבות של חקלאות קונבנציונלית נתנו בו את אותותיהן.

בחרתי בכרם זה, על אף גילו המבוגר, דווקא בגלל גילו וגודלו ומתוך ידיעה שהיקבים הגדולים לא ימשיכו להחזיק בו. בכרם זה החלטתי להתחיל את תהליך השיקום הכולל הפסקת השימוש בדשנים וקוטלי עשבייה, גיזום משקם וגידול אורגני. הכרם הגיב יפה. ואל אף שנאלצנו לספוג פחיתה ניכרת בכמויות היבול בשלוש השנים הראשונות, נראה שהכרם מתאושש. איכות הענבים מדהימה ומאפשרת לי לייצר יינות כמו שתמיד חלמתי. יינות המבטאים באופן מובהק חלקה יחידנית.

הצלחת שיקום כרם שוני והתובנות אותן רכשתי במהלך פרויקט שיקום זה, הובילו אותי בעונת 2016 להתחיל בשיקום כרם נוסף, כרם הקריניאן הוותיק באום-תות. כרם זה הינו כרם המגודל ללא השקיה (גידול בעל). בעונת 2017 הוספנו למאגר הכרמים שלנו גם כרם ענבי קולומברד (זן לבן), גם הוא איננו מושקה כלל וגם בו התחלנו בתהליך שיקום קרקע וגפנים.

ניראה לי שנכון לומר שבכרם הקריניאן בשוּני בעונת 2013, התחלנו את מהפכת הכרמים הקטנה שלנו.

לקחנו כרמים והפכנו בהם את כיוון התהליכים. כרם ותיק, אשר היה במסלול דעיכה ומונשם ע"י דשנים כימיים, עלה על מסלול של התאוששות, בו הקרקע משתבחת והחיים בה רבים משנה לשנה.

כיום אנו מבססים את ייצור היין שלנו על הכרמים הוותיקים האלו אשר מגודלים בשיטות גידול אורגניות, תוך העשרת והשבחת הקרקע. הפסקנו לחלוטין לקלוט ענבים מחלקות שאינן מגודלות באופן זה.     

איזון מחדש של חלקת קרקע הוא אמנם תהליך יקר הדורש זמן, השקעה, סבלנות, ידע וחריצות וכמובן שותפות עם הטבע. לעיתים הדרך איננה קלה. אך עבורנו זו כנראה הדרך היחידה...

יצירת קשר

הכניסה לאתר מגיל 18 ומעלה

אזהרה: מכיל אלכוהול - יש להמנע משתייה מופרזת

הכניסה לאתר מגיל 18 ומעלה

אזהרה: מכיל אלכוהול - יש להמנע משתייה מופרזת